برترين مطالب
Best Posts
  آخرین مطالب ارسالی
  Last Posts

  نماینده گلستان در شورایعالی استان‌ها: اگر کمک‌ مردم و نیروهای نظامی نبود، شاهد فاجعه عمیقی بودیم


  به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ملایی پیش از ظهر امروز در نطق پیش از دستور نخستین اجلاس شورای عالی استان‌ها در سال 98 با اشاره به حادثه سیل در استان گلستان اظهار کرد: امروز آنچه استان ما را به خودش مشغول کرده علاوه بر خسارت سه هزار میلیارد تومانی، تخریب بیش از 17 هزار خانه در سیل و از دست رفتن 300 هزار هکتار از اراضی کشاورزی ، آبگرفتگی ناشی از سیلاب است.

  وی افزود:  از پیش از شروع سال، استان گلستان گرفتار آبگرفتگی ناشی از سیلاب است و آسیب‌دیدگان سیل ، با انباشت شدید گل و لای و در شرایط نامساعدی به سر‌ می‌برند. در شهر آق قلا و گمیشان بیش از 22 روز است که شاهد آبگرفتگی هستیم و این موضوع به تمام ساختارهای شهری و ساختمان‌های مسکونی آسیب وارد کرده است و به غیر از این‌ها مشکلات بهداشتی و پیامدهای احتمالی آن، شیوع بیماری‌های مختلف است که قطعاً هزینه‌های گزافی را به همراه خواهد داشت.

  ملایی گفت: به نمایندگی از هم استانی‌های آسیب دیده از سیل در استان گلستان امروز انتظار داریم دولت، بانک‌ها و شرکت‌های‌ بیمه همطراز با اتحاد و همدلی مردمی بیش از گذشته به یاری آسیب دیدگان بشتابند که اگر همدلی مردمی و حضور نیروهای مردمی، امدادی و نظامی نبود قطعا شاهد فجایع زیادی می شدیم.

  وی تصریح کرد: بسیاری از واحدهای صنفی و تولیدی بر اثر سیل دچار آسیب و خسارت شدند و در این شرایط سخت اقتصادی، دولت و بانک‌ها باید با اعطای تسهیلات بانکی ویژه اقدام به مساعدت کنند زیرا برخی از هم استان‌های شریف اهل سنت در گلستان وام را قبول نمی‌کنند و پیشنهاد می‌شود به آنها تسهیلات بلاعوض پرداخت شود.

  ملایی اظهار کرد: تمام فعالیت‌ها برای بازگرداندن جامعه به وضعیت عادی باید انجام شود. تلاش برای بازتوانی و بازسازی فیزیکی، اجتماعی، رسیدگی به گروه‌های آسیب‌پذیرتر اجتماعی مانند کودکان، بازماندگان، سالخوردگان، کم‌توان‌ها و زنان از اولویت‌هایی است که باید پیگیری شود.

  نماینده گلستان در شورای عالی استان‌ها توضیح داد: استانهایی که درگیر سیل شدند از جمله استان گلستان از استان‌های کم برخوردار از لحاظ اقتصادی و صنعت هستند و انتظار داریم دولت با یک برنامه جدی و مدون نسبت به توسعه همه جانبه این مناطق اقدام کند. زیرساخت‌ها، بخش کشاورزی و منازل مسکونی در استان‌های سیل زده از جمله استان گلستان آسیبهای زیادی دیدند و بر این اساس از دستگاه‌ها می خواهیم هرچه سریعتر ارزیابی خود را از میزان خسارات وارده اعلام و با تمهیدات لازم مشکلات مردم را کاهش دهند چرا که اولویت اصلی امروز در مناطق سیل زده، امدادرسانی و تلاش برای رفع مشکلات مردم آسیب دیده و جبران خسارت‌های ناشی از سیل است.

  ملایی اختصاص اعتبار ویژه برای شهرداری شهرهای درگیر سیل استان با توجه به کاهش درآمد احتمالی آنها در سال جدید با هدف برگرداندن سریعتر شرایط قبل سیل به شهرها، عدم اجرای بند یک تبصره 19 قانون بودجه سال 98 مبنی بر کاهش 10 درصدی اعتبارات عمرانی و اختصاص آن برای طرح‌های واگذاری برای استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان با هدف جلوگیری از کاهش اعتبار این استان‌ها و افزایش اعتبارات عمرانی در ارائه خدمات عمومی در این استانها با اولویت مناطق در گیر سیل با توجه به محدودیت‌های مالی دولت در سال جاری را خواستار شد.

  انتهای پیام/

   ارسال در حدود 2 هفته قبل  نویسنده : reza  بدون نظر   | ادامه مطلب »