برترين مطالب
Best Posts
  آخرین مطالب ارسالی
  Last Posts

  درخواست اقدام فوری دولت و مجلس برای تخصیص ردیف بودجه لایروبی‌ رودهای خوزستان


  به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید محسن موسوی‌زاده پیش از ظهر امروز در نطق پیش از دستور نخستین اجلاس شورای عالی استان‌ها در سال 98، با اشاره به وقوع سیل در استان خوزستان اظهار کرد: در سیلاب‌های شمال کشور و استان‌های لرستان، کرمانشاه‌، خوزستان و فارس دست‌اندازی و تعرض به حریم رودخانه‌ها باعث افزایش حجم تخریب سیلاب‌ها شده و مشکلات عدیده‌ای را برای مردم از جمله تلفات جانی در پی داشته است.

  وی افزود: سیلاب آق‌قلا و گمیشان، دروازه‌ قرآن شیراز، پلدختر و معمولان دل هر انسانی را به درد می‌آورد اما در خوزستان، ماجرا متفاوت و پیچیده‌تر است. سال‌ها از تعرض دولت‌ها به آب کارون و دز می‌گذرد و صدای مردم نجیب استان به گوش دولتی‌ها و مجلس نرسیده است. دلیل این گفتار اعتراض رئیس مجلس در شورای اداری استان‌ به نمایندگان خوزستان است مبنی بر اینکه چرا طرح لایروبی کارون را به بنده ارائه نکردید تا برای این امر بودجه‌ای اختصاص دهیم؛ جناب آقای لاریجانی آیا کسی در این مملکت است که نداند انتقال غیرکارشناسانه آب از کارون، مهمترین اثرش پر شدن بستر رودخانه کارون از رسوبات بوده است؟

  نماینده خوزستان در شورای عالی استان‌ها اضافه کرد: اولین بار نیست که کارون، کرخه و دز سیلابی می‌شود اما در سال‌های اخیر پس از انتقال آب از سرشاخه‌های این رودخانه‌ها و کم شدن آب آنها و پر شدن بسترشان از رسوبات علاوه بر شکل‌گیری جزایر متعدد در بستر کارون و در پی آن تعرض به حریم رودخانه باعث شده که این رودها در مقابل سیلاب اخیر تاب و توان و تحمل را نداشته باشند و سرریز و طغیان آنها تبعات جبران‌ناپذیری برای آنها ایجاد کند.

  وی تصریح کرد: در خوزستان بیش از 11 شهرستان درگیر سیل شده‌اند که در این سیلاب بیش از 240 روستا یا زیر آب رفتند یا در محاصره سیل قرار گرفتند و تخلیه شدند. همچنین بیش از 120 هزار هکتار از گندمزارهای در شرف برداشت مردم به زیر آب رفتند و افزون بر 2500 راس دام تلف شده و مزارع نیشکر و راههای مواصلاتی روستاها و شهرها به زیر آب رفته است.

  موسوی‌زاده تاکید کرد: مردم سیل زده استان تاکنون خسارات سیل سال 95 را دریافت نکرده‌اند و این امر باعث بی‌اعتمادی آنها نسبت به وعده مسئولین جهت پرداخت سیل 98 شده است.

  نماینده خوزستان در شورای عالی استان‌ها گفت: کشاورزان استان که به پیش‌بینی مسئولان هواشناسی راجع به پرباران بودن سال زراعی اعتماد کرده و به لطف و کرم خداوند امید بسته بودند تمامی دار و ندار خود را همراه با وام‌های بانکی در مزارع خویش هزینه کرده و خیلی از آنها حتی توان بیمه کردن محصول خود را نداشتند بنابراین از مسئولان درخواست می‌شود در پرداخت خسارت همه کشاورزان را لحاظ کنند.

  وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه سیل اخیر مانند گذشته بهانه‌ای برای انتقال آبرودهای استان خوزستان نشود گفت: از مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس تقاضا داریم هر چه سریعتر ردیفی به منظور لایروبی رودها در نظر بگیرند؛ ضمن اینکه لازم است با بسیج امکانات دیگر استان‌ها، تمام سیل‌بندهای موجود در زمان کوتاه مقاوم‌سازی شود تا شاهد تکرار چنین خساراتی نباشیم.

  موسوی‌زاده ادامه داد: در این گونه رخدادها مصالح مردم بر همه چیز ارجحیت دارد و انفجار جاده، ریل آهن و سیل‌بندهای خاص و دیگر موارد باید برای در امان ماندن مردم و اموال آنها انجام شود.

  نماینده خوزستان در شورای عالی استان‌ها اظهار کرد: امیدواریم دولت تدبیر و امید همانند دولت‌های قبل که تاکنون بازسازی شهرهای جنگ‌زده خوزستان همچون خرمشهر را ناتمام رها کرده‌اند بازسازی شهرها و روستاها خسارت دیده از سیل را در اولویت کاری خود قرار دهند.

  وی یادآور شد: پس‌زدگی فاضلاب در جای جای شهر اهواز بر اثر بالا آمدن آب رودخانه نشان داد وضعیت سیستم فاضلاب اهواز، نیاز به توجه ویژه‌ای دارد. ضمن اینکه وضعیت کنونی سیل در خوزستان ممکن است تا پایان اردیبهشت استمرار داشته باشد بنابراین باید دولت و استان‌های معین به صورت ویژه وارد عمل شوند چون تا به امروز کمک‌ها کافی نبوده است.

  انتهای پیام/

   ارسال در حدود 2 هفته قبل  نویسنده : reza  بدون نظر   | ادامه مطلب »