برترين مطالب
Best Posts
  آخرین مطالب ارسالی
  Last Posts

  تداوم جهش شاخص بورس به 188 هزار واحد


  شاخص کل بورس اوراق بهادار در روز يكشنبه 18 فروردين 97 با ۱۵۳۹ واحد ارتقا یافت و به رقم ۱۸۸ هزار و ۷۵ واحد رسید. در روز يكشنبه،‌ ارزش بازار نيز به بیش از 719 هزار میلیارد تومان رسید. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز گذشته با افزایش یک هزارو 254 واحدی همراه شد و در نهایت به رقم 186 هزارو 535 واحدی رسید.

  اقتصاد گردان –  

  همچنين شاخص قیمت هم وزن با افزایش 590 واحد به رقم 36 هزار و 618 واحد رسید. معامله‌گران بورس تهران بیش از 3 میلیارد و 800 میلیون برگ بهادار اوراق حق تقدم و سهام در قالب 289 هزار نوبت معامله و به ارزش 989 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

  در روز قبل،عمده نمادهای بورسی در رشد شاخص کل اثرگذار بودند که بیشترین تأثیر در افزایش شاخص را نمادهای فولاد، وبملت، شبندر، فارس، وپاسار،  رمپنا و  خودرو داشته‌اند.

  همچنين نمادهای پربیننده معامله‌گران در تالار شیشه‌ای بورس تهران مربوط به شرکت‌های بانک ملت، ایران‌خودرو، سایپا، ماشین‌سازی اراک، فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی شازند و پارس‌خودرو بوده‌است. 

  فرابورس

  دست‌به‌دست شدن افزون بر یک میلیارد و 327 میلیون ورقه به ارزش بیش از 5 هزار و 193 میلیارد ریال نتیجه نقل‌وانتقال‌های ديروز در بازارهای فرابورس ایران بود که به موازات افزایش چشم‌گیر حجم و ارزش دادوستدهای 18 فروردین‌ماه، شاخص کل فرابورس ایران نیز 20 واحد افزایش یافت.

  در روز گذشته، عملکرد سبز آیفکس تحت تاثیر معاملات مثبت در نماد «ذوب» بود؛ علاوه بر این بیشتر نمادهای فرابورسی از جمله «مارون»، «زاگرس»، «سمگا» و «شراز» نیز با بیش از یک واحد در رشد شاخص کل نقش داشتند.

  از سوی دیگر نمادهای «هرمز» و «کگهر» جمعا با 4 واحد اثر منفی مانع از رشد بیشتر آیفکس شدند و در نهایت این نماگر با حدود 20 واحد افزایش در سطح دو هزار و 410 واحدی ایستاد.

  در بازارهای اول و دوم فرابورس افزون بر 745 میلیون سهم به ارزش دو هزار و 187 میلیارد ریال مورد دادوستد قرار گرفت که ارزش معاملات صورت‌گرفته در این دو بازار حدود 40 درصد از ارزش کل معاملات روزانه فرابورس را شامل می‌شود.

  همچنین در سه تابلو معاملاتی بازار پایه، بالغ بر 546 میلیون سهم دست‌به‌دست شد که ارزش بیش از یک هزار و 341 میلیارد ریالی را رقم زد.

  در ادامه، رصد تابلو بازار ابزارهای نوین مالی حاکی از آن است که بیش از 20 میلیون ورقه شامل اوراق بدهی، اوراق تسهیلات مسکن و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در این بازار مورد معامله قرار گرفته که ارزش کل این دادوستدها بر یک هزار و 614 میلیارد ریال بالغ شده است.

  بررسی عملکرد نمادهای فرابورسی در دومین روز کاری هفته منتهی به بیست‌وسوم فروردین‌ماه 98 نیز نشان می‌دهد که نمادهای معاملاتی «سمگا»، «زدشت» و «کشرق» متعلق به شرکت‌های گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، كشت و صنعت دشت خرم دره و صنعتي و معدني شمال شرق شاهرود بیشترین افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند. در سمت مقابل نمادهای «زشگزا»، «غدیس» و «زبینا» بار بیشترین کاهش قیمتی را در جریان معاملات روز قبل متحمل شدند.

   شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز گذشته با افزایش یک هزارو 254 واحدی همراه شد و در نهایت به رقم 186 هزارو 535 واحدی رسید. در همین حال، شاخص بازار اول با رشد ۹۴۲ واحدی به رقم ۱۳۸ هزار و ۸۳۱ واحد افزایش پیدا کرد و در نقطه مقابل شاخص بازار دوم با ۲۴۱۲ واحد رشد، رقم ۳۶۴ هزار و ۷۶۸ واحدی را به خود اختصاص داد. علاوه بر این، شاخص آزاد شناور با افزایش ۱۵۹۳ واحدی به رقم ۲۰۹ هزار و ۷۲۲ واحد رسید. همچنین، دیروز شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی ۳۶۱ واحد رشد کرد و توانست رقم ۵۳ هزار و ۷۹۴ واحدی را تجربه کند. شاخص قیمت با معیار هم وزن ۴۶۱ واحد رشد کرد و به رقم ۲۵ هزار و ۱۴۵ واحد رسید. بر اساس این گزارش، ارزش روز بازار بورس اوراق بهادار تهران به ۷۱۳ هزار میلیارد تومان رسید. روز گذشته معامله‌گران بورس اوراق بهادار بیش از دو میلیارد برگه اوراق بهادار، حق تقدم و سهام در قالب ۲۰۷ هزار نوبت معامله و به ارزش ۶۲۲ میلیارد تومان دادوستد کرد. از سویی دیگر، نخستین روز کاری هفته جاری در فرابورس ایران با داد‌و‌ستد بیش از 820 میلیون و 700 هزار ورقه به ارزش بیش از 3 هزار و 20 میلیارد ریال در مجموع بازار‌ها به پایان رسید که حدود نیمی از حجم کل، به معاملات دو بازار اول و دوم تعلق داشت. در میانه نخستین ماه از بهار 98 در بازار ابزار‌های نوین مالی که دیروز شاهد گشایش نماد اوراق گواهی تسهیلات مسکن اسفند‌ماه 97 «تسه9712»، و کشف قیمت 509 هزار ریالی آن بود، 15 میلیون ورقه به ارزش 803 میلیارد ریال معامله شد و نماد «اعتماد» با ارزش معاملات بیش از 93 میلیارد ریال، بیشترین ارزش معاملاتی را در این بازار در اختیار گرفت. همچنین، بازار اول فرابورس دیروز شاهد معامله 83 میلیون سهم به ارزش 228 میلیارد بود و 323 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 11 میلیارد ریال نیز در بازار دوم میان معامله‌گران دست‌به دست شد که نماد «ذوب» بیشترین حجم و ارزش را در این دو بازار به خود اختصاص داد. علاوه بر این، رصد نماد‌های معاملاتی در روز گذشته بیانگر صدرنشینی نماد‌های «گکوثر» و «مارون» به لحاظ ثبت به‌ترتیب بیشترین افزایش و کاهش قیمت روزانه و رسیدن عنوان پُربازید‌ترین‌ها به سه نماد «ذوب»، «زاگرس» و «زدشت» است. همچنین شاخص کل در روز گذشته تحت تاثیر معاملات منفی در نماد‌های «مارون» و «هرمز» 14 واحد کاهش یافت و در پایان در ارتفاع 2390 واحدی ایستاد.

   ارسال در حدود 2 هفته قبل  نویسنده : reza  بدون نظر   | ادامه مطلب »